УКР РУС
Всі новини

Всі говорять про томос, що це таке?

Томос – це документ глави помісної православної Церкви, що стосується важливих питань церковного устрою. У нашому випадку йдеться про томос патріарха Константинопольської православної церкви, який має надати автокефалію помісній Українській православній церкві. Це зробить її незалежною, рівноправною і визнаною світовим православ’ям (передусім – іншими 15 помісними церквами).


Якщо документ підтримує більшість синоду Вселенського патріархату (тобто синоду Константинопольської православної церкви, яку називають Вселенською, оскільки вона є найстаршою і вважається «першою серед рівних»), то його мають визнати й інші помісні православні Церкви (хоч бувають і нюанси).

А як же Росія?

Зважаючи на те, що Російська православна церква неодноразово заявляла, що лише вона має право надати незалежність українській Церкві, можна припустити, що Російська православна церква не визнає рішення синоду Вселенського патріархату про надання Україні томосу. Але це не страшно.

Патріарх Київський Філарет навіть припустив, що Українську православну церкву після томосу не визнає не лише РПЦ, а й Сербська та Антіохійська православні церкви, які вважаються залежними від Росії. Але для всіх інших Український патріархат буде рівноправним як з російським, так і з будь-яким іншим.

Що ж до претензій Російського патріархату на виключне право визначати майбутнє української Церкви, то за місяць до проведення синоду Вселенський патріархат відкинув їх, опублікувавши офіційне обгрунтування приналежності України до Константинополя. А під час синоду 9-11 жовтня Вселенський патріархат підтвердив підпорядкування України Константинополю, а не Москві, скасувавши також лист від 1686 року, за яким Московськомий патріарх отримав тимчасове право висвячувати Київського митрополита.

Представники УПЦ МП після синоду Вселенського патріархату заявили, що на патріарха Варфоломія за прийняті на синоді рішення треба накласти анафему.

То коли буде томос?

Томос буде після того, як українські церкви самі об’єднаються. Коли це буде – невідомо. Оптимістичний прогноз – ще до кінця 2018 року.

Українська православна церква створюється на базі УАПЦ та УПЦ КП, а також частини духовенства УПЦ МП, яке захоче перейти в об’єднану православну церкву. Формально, УПЦ КП та УАПЦ мають «самоліквідуватися», утворивши нову церкву, щоправда це має проходити добровільно і без примусу. При цьому кожна парафія як окрема юридична особа має самостійно ухвалити рішення про приєднання до нової церкви. Поки триватиме цей процес в Україні фактично існуватимуть чотири православні церкви – нова помісна, УПЦ КП, УАПЦ та УПЦ МП, яка, за логікою, після надання томосу стане частиною РПЦ в Україні і відповідно мала б змінити назву.

Порівняно простіший варіант був би, якби Вселенський патріархат надав томос під час цього синоду. У такому випадку УАПЦ, УПЦ КП та духовенство УПЦ МП, яке також бажає увійти в помісну церкву, мали б провести собор і обрати на ньому патріарха помісної церкви. Простішим цей варіант був би хоча б тому, що об’єднання церков насправді може затягнутися.

УПЦ МП зникне? Після томосу буде одна православна церква?

Коли завершиться процес об’єднання, в Україні мала б бути лише Українська православна церква. Але є нюанс: зараз цю назву використовує московський патріархат.

В УПЦ КП впевнені, що після отримання Україною томосу московський патріархат мав би змінити назву на український екзархат Російської православної церкви. Тим більше, що принаймні частина духовенства УПЦ МП також має увійти до помісної церкви.

Серед священиків УПЦ МП є прихильники появи єдиної української Церкви (про це свідчить навіть те, що лист до Вселенського патріарха з проханням надати автокефалію підписали 10 архієреїв УПЦ МП), але реальну їх кількість оцінити важко. За підрахунками директора департаменту у справах релігій Мінкультури Андрія Юраша, у помісну церкву перейдуть більше 50% громад УПЦ МП.

Що буде з Києво-Печерською і Почаївськими лаврами?

Майно силоміць забирати не будуть, але Києво-Печерська і Почаївська лаври мають відійти в користування помісній Українській православній церкві.

Юридично лаври – це державна власність України, яку уряд просто передав на 50 років у безоплатну оренду УПЦ МП. Почаївську лавру у 2003 році передав уряд Віктора Януковича, а Києво-Печерську – в 2013 році уряд Миколи Азарова.

Як вирішуватиметься питання з лаврами після отримання томосу, важко спрогнозувати. Формально вони віддавалися в оренду структурі, якої далі не існуватиме (замість УПЦ МП в Україні залишиться просто РПЦ), але добровільного повернення цих споруд, схоже, не буде.
Можливі кілька варіантів: 1) доведеться чекати, коли завершиться дія договорів оренди; 2) уряд через суд скасовуватиме ці договори. За будь-якого варіанту з боку УПЦ МП очікуються провокації та заяви про примусовий відбір майна, як це неодноразово було.

То коли Вселенський патріархат знову розглядатиме українське питання?

Синод Вселенського патріархату вже розпочався 27 листопада і до 29-го числа має узгодити текст і процедуру надання Томосу Україні. А також назвати дату

Об’єднавччого Собору в Україні.  Тобто   питання автокефалії для української Церкви мають стати реальністю ще до кінця цього року.

Джерело: 33kanal.com
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении {days} дней со дня публикации.
Опрос
За яку партію Ви проголосуєте, якби парламентські вибори відбулися найближчої неділі?
Дуейн Джонсон подарував ще один автомобіль
Девід Бекхем показав свою нову іграшку – створену спеціально для нього Maserati MC20 Fuoriserie Edition
Олександр Усик познайомився з найдорожчими автомобілями сучасності
Ілон Маск став "Людиною року" за версією журналу Time
Уилл Смит признался, что хотел уйти из жизни из-за домашнего насилия в семье
Мультимедіа
Білоруський КГБівець розговорився в українському полоні: цікаві факти
МІЛЬЙОННА БОТОФЕРМА ПОРОШЕНКА: як росіянин створив для «гетьмана» систему поширення фейків та зради (Відео)
Росія набирає в свою армію прихильників нацизму
Пленных в Попасной приказано убить (Перехоплення)
Російський загарбник залишив передсмертне послання рідному брату: закликає не їхати на війну в Україну