УКР РУС
» » У 25 разів більше: куди витратять гроші від підвищення екоподатку
Всі новини

У 25 разів більше: куди витратять гроші від підвищення екоподатку

У ніч затвердження бюджету України на 2019 рік Верховна Рада прийняла ще кілька важливих рішень. Одним з них стало збільшення ставки збору на викиди промисловими підприємствами двоокису вуглецю (СО2) - складової частини так званого "екологічного податку". Якщо зараз вона становить 41 коп. за тонну викидів, то вже з 1 січня 2019 року становитиме 10 грн за тонну. Тобто, в 25 разів більше.

А протягом наступних п'яти років ставку планується поетапно підняти до 30 грн за тонну. Таким чином, до 2024-го вона буде в 70 разів більша за ту, що сплачується в 2018 році.

У всьому світі екологічний податок стягується з забруднювачів, щоб потім направити отримані гроші на рішення екологічних проблем. Однак екологи сумніваються, що кратне підвищення екоподатку призведе до зростання витрат на навколишнє середовище в 2019 році. Про це, зокрема, йшлося в рамках Міжнародного форуму інновацій, який відбувся в Києві.

До 2014 року екологічний податок (а точніше, його частина, що перераховується до держбюджету) зараховувався до спеціального фонду і мав цільове призначення. Тобто, органи влади не могли витратити отримані гроші нікуди, крім як на поліпшення якості повітря, води, грунту тощо.

З 2015 року правила змінилися: тепер гроші йдуть в загальний фонд держбюджету, що не має цільового екологічного призначення. А це означає, що їх можна направляти на що завгодно – від латання дірок на дорогах до утримання чиновницького апарату.

Яку тоді мету ставили перед собою депутати, кратно підвищуючи ставку податку? Учасники форуму звернули увагу на 2 деталі: цю зміну прийняли разом з бюджетом, а на її підготовку пішов рекордно малий час – до тижня. Це означає, що за прийнятим рішенням швидше за все немає глибокого опрацювання; і податок розглядається можновладцями як і раніше як спосіб для вирішення бюджетних проблем, що не мають відношення до охорони навколишнього середовища.

Директор Департаменту з питань зміни клімату та збереження озонового шару Мінприроди Світлана Грінчук запевняє, що керівництво Мінприроди розділяє точку зору про те, що при нинішній системі екологічний податок використовується неефективно.

"Екологічний податок в Україні використовується неефективно. Це не секрет ні для кого. Не можуть ефективно використовуватися кошти, які потрапляють в загальний фонд бюджету, а потім якась мізерна їх частина виділяється на рахунок Мінприроди. Міністр постійно говорить про те, що реформування екологічного податку не повинно полягати тільки в підвищенні ставок. Реформування в ситуації України – це в першу чергу перегляд шляхів або заходів, на які повинні використовуватися ці кошти", - говорить директор департаменту Мінприроди.

Сумарно підприємства України сплачують в бюджет близько 5 млрд грн екологічного податку в рік. При цільовому використанні, такі великі гроші могли б допомогти вирішити екологічні проблеми країни.

"Наприклад, якби екоподаток, який платять ТЕС, частково або повністю йшов на модернізацію їх газоочисного устаткування, то викиди пилу на електростанціях можна було б привести до кращих європейських стандартів. Це не тільки здоров'я наших громадян, а й виконання міжнародних зобов'язань України. Перешкод на законодавчому рівні для цього немає. Потрібно тільки внести певні зміни в бюджетний і податковий кодекси", - зазначила керівник напрямку "Екологія" Дирекції з питань сталого розвитку ДТЕК Ірина Вербицька.

Експерт навела приклади інших країн. Зокрема, Швеції, де 70% зібраної суми екологічного податку автоматично перенаправлялись на екологічні проекти підприємств, коли перед країною стояло завдання щодо зниження викидів. В Україні можна було б перейняти одну з поширених в світі схем, що вже довели свою ефективність, вважає вона.

За словами Світлани Гринчук, в Мінприроди зараз йде активна робота по створенню концепції реформування екологічного податку. Ведеться активна дискусія з міжнародними партнерами з цього питання. Одним з основних питань реформування в міністерстві вважають створення спеціального фонду, впровадження ефективної системи моніторингу та контролю за витрачанням коштів екологічного податку, а також його часткове повернення підприємствам-платникам для вирішення екологічних проблем.

Джерело: segodnya.ua
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении {days} дней со дня публикации.
Опрос
За яку партію Ви проголосуєте, якби парламентські вибори відбулися найближчої неділі?
Дуейн Джонсон подарував ще один автомобіль
Девід Бекхем показав свою нову іграшку – створену спеціально для нього Maserati MC20 Fuoriserie Edition
Олександр Усик познайомився з найдорожчими автомобілями сучасності
Ілон Маск став "Людиною року" за версією журналу Time
Уилл Смит признался, что хотел уйти из жизни из-за домашнего насилия в семье
Мультимедіа
Білоруський КГБівець розговорився в українському полоні: цікаві факти
МІЛЬЙОННА БОТОФЕРМА ПОРОШЕНКА: як росіянин створив для «гетьмана» систему поширення фейків та зради (Відео)
Росія набирає в свою армію прихильників нацизму
Пленных в Попасной приказано убить (Перехоплення)
Російський загарбник залишив передсмертне послання рідному брату: закликає не їхати на війну в Україну