УКР РУС
Всі новини

Україна космічна: чому вчені інертні, а бізнесу немає

У радянські часи Україна була одним з флагманів космічної промисловості. Можна сказати, що саме тут знаходився один з головних "мозкових центрів" радянської космонавтики. Перші штучні супутники Землі були розроблені в конструкторському бюро "Південне" (м Дніпро), на потужностях Південного машинобудівного заводів ці супутники збиралися. А всього на території України налічувалося близько 600 різних підприємств і організацій, які брали участь в розробці нових технологій і створення ракетно-космічної техніки.

Після того, як Україна здобула Незалежність і погодилася на статус без'ядерної держави, продовження багатьох розробок виявилося безглуздим. Наша країна продовжувала брати участь в міжнародних проектах, але виступати в якості самостійного гравця вже не могла.

Космічна наука і промисловість поступово стали відступати на задній план. Фінансування скорочувалася, кількість наукових розробок у даній сфері. На сьогодні Державною космічне агентство налічує всього 26 підприємств ракетно-космічної галузі. У держбюджеті поточного року на галузь передбачено близько 2 млрд грн, або менше 80 млн доларів. Для порівняння: це сума, яка дорівнює тій, яка витрачається сьогодні розвиненими космічними державами на побудову і запуск одного штучного супутника за старими технологіями. А, наприклад, розробка першого українського телекомунікаційного супутника "Либідь", який планувалося запустити на орбіту в 2018 році, оценивается в 300 млн долларов.

Після початку російської агресії навіть ті деякі міжнародні проекти, які велися, Україні довелося припинити. А КБ "Південне" довелося зайнятися розробками для потреб Збройних Сил України.

Візит президента України Петра Порошенка в місто Дніпро навесні цього року викликав здивування у багатьох. Він також був пов'язаний з темою космосу, але глава держави відвідав не флагманські підприємства, а маловідомий R & D-центр (від англ. Research & Development – дослідження та розробки) приватної аерокосмічної компанії Firefly Aerospace.

Власником Firefly Aerospace є український бізнесмен із Запоріжжя Макс Поляков, який живе в США і який у 2017 році викупив активи американської компанії Firefly Space Systems, що займається розробкою малих і середніх ракет-носіїв для комерційних запусків на орбіту. Новий власник не став міняти напрямок діяльності компанії. Навпаки, він вирішив створити її дочірні компанії і у себе на батьківщині, в Україні, підключивши до розробок українських вчених, які ще продовжували займатися космічною тематикою. За безпосередньої участі українських програмістів, інженерів, фізиків створені і готуються до запуску в наступному році американські ракети Firefly-α і Firefly-β, ведеться ряд інших проектів, так чи інакше пов'язаних з темою космосу.

Про проблеми та перспективи української космічної науки і про нові розробки ми попросили розповісти керівника одного з проектів, професора Дніпровського національного університету і співробітника Space Electric Thruster Systems (SETS) Олександра Петренка. Під його керівництвом розробляються нові системи двигунів для ракет Firefly, і напевно не тільки для них.

- Чи можна сказати, що в Україні відроджується космічна наука і промисловість? Зокрема, у вашому напрямку?

- В Україні раніше було багато фахівців в області ракетних двигунів. За часів СРСР вони в основному працювали на Росію, а після 1991 року ця тематика залишилася більше по університетам, державне космічне агентство України особливо не підтримувало цей напрямок.

Кілька років тому український підприємець Максим Поляков організував в Україні лабораторію, яка потім перетворилася в проект SETS. Це лабораторія по створенню рухових установок космічного застосування. Наші технології дозволяють супутнику підтримувати параметри орбіти, орієнтації і стабілізації супутника, дотримуватися і збільшувати висоту польоту.

Для виконання багатьох завдань, особливо для задач авіаційного зондування, бажано, щоб супутники розташовувалися якомога ближче до Землі. Таким чином роздільна здатність буде вище. Такі рухові установки дозволяють значно розширити технології дистанційного зондування Землі, в порівнянні з традиційними.

- Тобто завдяки українським двигунів супутники зможуть ...

- ... Літати на більш низьких орбітах, маневрувати. Вони також використовуються для створення угруповання супутників. Метод авіаційного зондування ефективний і починають давати комерційний ефект, якщо одночасно на одній орбіті перебувають не менше 7, а краще 12 – 16 супутників, щоб вони могли летіти один за іншим і покривати зйомкою сусідні смуги.

Такі рухові установки досить затребувані в світі. З ними літають провідні світові компанії – Airbus, Ariane. У Китаї кілька дослідних інститутів займаються такими розробками.

Ми постаралися зібрати весь інтелектуальний ресурс, який ще залишився в Україні і, користуючись інвестиціями, спробувати надолужити упущені можливості, заповнити той пробіл, який утворювався з 90-х років.

- Чи затребувані ці технології в Україні?

- Поки не затребувані, тому що Україна не має супутників, і вони поки, можна сказати, не розробляються. Тому що ті 60 чи 90 мільйонів, які виділяються космічному агентству, – це дуже мало.

Від нас зараз вимагають виходити на світовий ринок. А туди дуже важко вийти без льотної історії. Он, у російської компанії "Факел" польотні експерименти велися з 70-80 роках минулого століття. А ми тільки зараз стали намагатися закрити той провал, який був у нас з 90-х років. Нещодавно, наприклад, ми брали участь в астронавтичному конгресі в Бремені. Там проводили переговори не менше ніж з 20 компаніями – японськими, корейськими, казахськими, американськими. Побували також у Казахстані, де є завод з виробництва супутників. Ми пропонуємо свої установки на їх перспективні супутники.

- А чи можна говорити про те, що в перспективі ваші розробки знадобляться і українським супутникам?

- Я в це не вірю. І справа не тільки в тому, що держава не виділяє гроші. В Україні бізнесу як такого немає. Наприклад, на одній з конференцій з прикладної математики виступав один вчений, здається, член-кореспондент Академії наук. Розповідав, що вони багато років ведуть розробки по введенню жестової інформації в комп'ютер, розробляють алгоритми розпізнавання зображень, формалізації і тощо. Коли той закінчив виступ, Поляков схоплюється і каже: "300 млн доларів! Ви своїми розробками знищили всю джойстикову промисловість Китаю" . 300 млн доларів – це щорічний оборот цієї промисловості.

- І що відповів вчений?

- А він сказав, що не підтримує комп'ютерні ігри, тому і далі буде працювати за гроші держбюджету ...

Розумієте, у нас надзвичайно інертні вчені. Я ось все життя пропрацював в університеті. 12 років був деканом фізтеху. А цього літа написав заяву, вирішив піти з посади декана, щоб не відволікатися від реальної роботи, оскільки з'явилася така можливість.

Але коли я, об'їздивши півсвіту, привожу в Україну якісь завдання і пропоную колегам зайнятися ними, чую відповідь: "Ми цими питаннями не займаємося". Багато хто звик жити за інерцією, займаючись тим, чим хочеться, а не тим, що реально потрібно. Вчених, які готові зайнятися вирішенням завдань, які вони до сих пір не вирішували, можна перерахувати по пальцях. Решта не готові до цього.

А я вважаю, що приватні інвестори – це фантастична можливість для України. Ми повинні зараз вирішувати такі технологічні завдання, до яких конкуренти за 2-3 роки не додумаються. Тільки за такої умови ми зможемо просунутися вперед.

Нагадаємо, нещодавно сайт "Сегодня" дізнався, якими космічними розробками і дослідженнями може пишатися незалежна Україна.

Джерело: segodnya.ua
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении {days} дней со дня публикации.
Опрос
За яку партію Ви проголосуєте, якби парламентські вибори відбулися найближчої неділі?
Дуейн Джонсон подарував ще один автомобіль
Девід Бекхем показав свою нову іграшку – створену спеціально для нього Maserati MC20 Fuoriserie Edition
Олександр Усик познайомився з найдорожчими автомобілями сучасності
Ілон Маск став "Людиною року" за версією журналу Time
Уилл Смит признался, что хотел уйти из жизни из-за домашнего насилия в семье
Мультимедіа
Білоруський КГБівець розговорився в українському полоні: цікаві факти
МІЛЬЙОННА БОТОФЕРМА ПОРОШЕНКА: як росіянин створив для «гетьмана» систему поширення фейків та зради (Відео)
Росія набирає в свою армію прихильників нацизму
Пленных в Попасной приказано убить (Перехоплення)
Російський загарбник залишив передсмертне послання рідному брату: закликає не їхати на війну в Україну