УКР РУС
» » Вигідно чи ні: скільки можна заробити, купуючи державні облігації
Всі новини

Вигідно чи ні: скільки можна заробити, купуючи державні облігації

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) – цінні папери, які випускаються державою для покриття дефіциту державного бюджету. Фактично для держави це одна з форм кредиту, який вона бере у власних громадян або юридичних осіб. А для покупців ОВДП – альтернатива депозитним банківським вкладам, яка також дозволяє заробити на відсотках.

Останнім часом в інтернеті все частіше стали з'являтися матеріали, в яких стверджується, що ОВДП набагато вигідніше, ніж строковий банківський вклад. Мовляв, тут і відсотки вище, і податків менше, і збереження коштів в ОВДП набагато надійніше, ніж в банківських депозитах, оскільки повернення коштів за облігаціями гарантований державою, а не комерційними банками, у яких можуть виникнути проблеми.

Мінфін і багато експертів раз у раз говорять про зростаючу популярність ОВДП.

"За результатами проведення розміщень облігацій внутрішнього державної позики 11 грудня 2018 року в державний бюджет залучено 1,618 млрд гривень, що свідчить про істотне збільшення попиту на внутрішньому ринку з боку інвесторів в порівнянні з попередніми аукціонами", – повідомляв Мінфін.

"Динаміка інвестування українців в ОВДП вражає. За 2018 рік обсяги інвестицій зросли в 4 рази і недавно перевищили 6 млрд грн! У наступному році буде ще більше", - написав у себе в Facebook в кінці грудня фінансовий експерт Тарас Козак.

У 2019 Мінфін планує проводити розміщення ОВДП щотижня. Чи варто громадянам, які мають заощадження, бігти за держоблігаціями?

Як фізособа може купити ОВДП

Незважаючи на те, що ОВДП відносяться до категорії цінних паперів, в "паперовому" вигляді вони не існують - тільки в електронному. Випуск облігацій здійснює Міністерство фінансів в рамках тих сум, які передбачені в державному бюджеті на внутрішні запозичення (в 2019 році - до 202 млрд грн, хоча при необхідності закон про держбюджет дозволяє Кабінету міністрів коригувати план). Розміщуються облігації на фондовому ринку (на біржах).

За українським законодавством, купити облігації внутрішньої державної позики може кожен громадянин і навіть не громадянин України. Однак зробити це безпосередньо, на фондовому ринку, фізична особа не може. Потенційний покупець повинен звернутися до організації, яка має ліцензію на торгівлю цінними паперами: в банк, в інвестиційні компанії, в брокерські контори тощо.

Купівля ОВДП відбувається на первинному і на вторинному ринку. На первинному ринку покупку облігацій здійснюють банки. Решта в основному працюють на вторинному ринку (банки теж). Організація-посередник ідентифікує клієнта і перевіряє законність його доходів, відкриває на покупця рахунок з цінних паперах, підписує брокерський договір, реєструє його на фондовій біржі, яка торгує ОВДП, веде всю іншу документацію з купівлі ОВДП. Зрозуміло, все це робиться не безкоштовно. За посередництво в покупці і продажу ОВДП покупцеві доведеться сплатити комісійні, і чималі. І ось тут криється основне "але", яке змушує людину добре все зважити, перш ніж зважитися на покупку.

Коли облігації вигідніші за депозити

Вартість однієї державної облігації на первинному ринку - 1000 грн. На вторинному сума може варіюватися в залежності від що залишився до погашення строку, від попиту і пропозиції, від ряду інших чинників. Але в будь-якому випадку комісійні у посередників стартують від 500 грн. Причому таких платежів, найімовірніше, доведеться зробити кілька протягом процесу від моменту підписання договору до отримання вкладених коштів з відсотками.

Звідси висновок: купувати одну облігацію абсолютно не вигідно. З якого ж кількості починається вигода?

Відсоток прибутку по ОВДП, який пропонує держава, не є постійним. Він залежить від терміну розміщення, від кон'юнктури, інших факторів. Наприклад, ближче до кінця року Мінфін розміщував облігації з відсотковою ставкою вище облікової ставки НБУ (вона становить 18%). 18 грудня Мінфін розмістив тримісячні облігації під 20,5% річних. А перед самим Новим роком, 27 грудня, - на 62 дня під 18,19% річних. А ось в липні 2018 го облігації на 6,5 місяці були розміщені тільки під 17,29%.

Припустимо, людина задумалася про покупку 10 облігацій на умовах, як від 18 грудня. Заплативши 10 тис. грн (без урахування зборів), через 2 місяці він отримає назад свої 10 тисяч і ... близько 340 грн відсотків, що набігли. А плата за оформлення та супровід покупки може скласти пару тисяч гривень. Стало бути, покупка навіть 10 облігацій себе не виправдовує.

"Від очікуваного прибутку потрібно буде відняти комісійні вашого контрагента - банку або брокера. Вони будуть різними - так, наприклад, може стягуватися плата за обслуговування рахунку, його відкриття і закриття. Комісії будуть залежати від його фантазії, хоча можуть бути і мінімальними. Також доведеться заплатити за покупку самих паперів - на вторинному ринку або біржі. Там вже можна буде і визначитися з майбутньою дохідністю, яку ви можете отримати", - пояснює аналітик компанії "Альпарі" Максим Пархоменко.

Експерт каже, що про вигідне інвестування можна говорити, якщо є кошти на покупку як мінімум 100 акцій.

"Спочатку починати інвестувати коштує від 100 тисяч гривень. Від цієї суми комісії будуть з'їдати невелику частину майбутнього доходу - 1-2%. При цьому ви зможете вийти на більш високий результат, ніж депозит. У гривні - приблизно на 12%, в доларах - на 5%", - розповідає Максим Пархоменко.

Здавалося б, такі підсумкові показники ставлять під сумнів велику вигідність ОВДП в порівнянні з банківськими депозитами. Адже покласти гроші на банківський депозит сьогодні можна і під 14, і навіть під 16%.

Однак реальний відсоток, який людина отримує за банківським вкладом, також набагато менше того, який анонсується. Тому що з доходів потрібно буде заплатити і прибутковий податок, і військовий збір. Загалом - близько 20% від планованого прибутку. Внески за ОВДП від прибуткового податку звільнені, проте військовий збір стягується і з доходів від облігацій.

"На практиці прибутковість ОВДП завжди вище за прибутковість, яку формує депозит. Найчастіше на 1-2% вище доларових депозитів і на 4-6% вище гривневих", - говорить Максим Пархоменко.  

Зрозуміло, мова йде про суми понад 100 тисяч гривень. Як говорилося вище, при меншій сумі вкладу ОВДП будуть явно програвати банківськими вкладами.

Скільки осіб в Україні купують ОВДП

Статистика стверджує, що в 2018 році українці інвестували в ОВДП 6 млрд грн. Сума здається вражаючою. Однак якщо розділити її навіть на мінімально вигідний вклад – 100 тис. грн – вийде, що власниками ОВДП в минулому році стали всього 60 тисяч українців. Це всього 0,14% населення країни. А якщо врахувати, що багато хто з них купували більше облігацій, ніж мінімально вигідно (багато банків, наприклад, працюють тільки з інвестиціями понад 1 млн грн), вийде, що заробляють на цінних паперах не так вже й багато людей. Тобто цей спосіб інвестування досі не став масовим.

Недоступність ОВДП для широкого числа людей сьогодні називають в числі основних чинників, що гальмують розвиток ринку. В якості одного з кроків щодо спрощення системи покупки державних облігацій зараз розробляється мобільний додаток для покупки ОВДП.  Запустити його обіцяють в нинішньому році.

Джерело: segodnya.ua
Если вы заметили ошибку в тексте, выделите его и нажимите Ctrl+Enter
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении {days} дней со дня публикации.
Опрос
За яку партію Ви проголосуєте, якби парламентські вибори відбулися найближчої неділі?
Дуейн Джонсон подарував ще один автомобіль
Девід Бекхем показав свою нову іграшку – створену спеціально для нього Maserati MC20 Fuoriserie Edition
Олександр Усик познайомився з найдорожчими автомобілями сучасності
Ілон Маск став "Людиною року" за версією журналу Time
Уилл Смит признался, что хотел уйти из жизни из-за домашнего насилия в семье
Мультимедіа
Білоруський КГБівець розговорився в українському полоні: цікаві факти
МІЛЬЙОННА БОТОФЕРМА ПОРОШЕНКА: як росіянин створив для «гетьмана» систему поширення фейків та зради (Відео)
Росія набирає в свою армію прихильників нацизму
Пленных в Попасной приказано убить (Перехоплення)
Російський загарбник залишив передсмертне послання рідному брату: закликає не їхати на війну в Україну