Для опорних балок на які встановлюють тельфери висуваються досить серйозні вимоги:
- Вони повинні бути дуже міцними, щоб витримувати вагу самого обладнання і вантажу, який воно пересуватиме.
- Вони повинні витримувати певні динамічні навантаження, які можуть виникати під час роботи.
- Матеріал, з якого вони виготовляються, повинен бути зносостійким, інакше під час роботи він буде витиратися катками, на яких пересувається тельфер.
- Геометричні параметри балки повинні бути виконані із мінімальними відхиленнями, інакше під час роботи обладнання може заклинити.
- Вони повинні витримувати скручуючи навантаження, які можуть виникати під час пересування габаритних вантажів.
- Поперечний переріз балки повинен бути у формі двотавра. Цей профіль найефективніший серед інших. Він витримує великі навантаження при власній малій вазі.
- Високий запас міцності. Цей виріб буде використовуватись для перенесення вантажів над іншим дорогим обладнанням. Обрив може дуже дорого коштувати та призвести до травмування людей, які використовують тельфер
Особливості двотавру марки “М”
Головною особливістю цього металопрокату є його вузька спеціалізація. Він розраховується та виготовляється саме для монорельсових конструкцій які використовуються для пересування тельфера. Особливості монорельсового двотавру:- Виготовляється шляхом гарячого катання. Спочатку метал розплавляють і додають необхідні хімічні компоненти, які придадуть готовому виробу необхідні механічні властивості. Після завершення цієї операції розплавлену сталь розливають у спеціальні прокатні станки, які поступово придають виробу необхідних геометричних параметрів. Це робиться за кілька заходів. Спочатку проводять чорнову обкатку, а потім чистову. Чим більше етапів прокату проходить виріб, тим точнішими будуть його геометричні параметри на виході.
- Він відрізняється від звичайного двотавру більш товстими стінками. Це зумовлено особливостями використання. Навантаження на полички у такого виробу значно більші ніж в інших видів Н-подібного профілю. Також в нього полички з'єднуються між собою під прямим кутом. Відхилення не повинно перевищувати 12 градусів.