COVID-паспорта в Україні: що передбачають нові правила

У кінці червня Кабміном України був затверджений Порядок формування і використання COVID-сертифікатів (№677 від 29.06.2021). Він визначає види паспортів, порядок їх формування та термін дії.

Види COVID-паспортів

Згідно з новими правилами, передбачається, що сертифікатів буде кілька:


Внутрішній – формується і видається в Україні та діє на території країни.


Іноземний – формується і видається установою, яка уповноважена представляти іноземну державу. Він діє тільки у країнах, з якими Україна уклала міжнародний договір про взаємне визнання COVID-сертифікатів.


Міжнародний (UA COVID Certificate) -– формується і видається в Україні, його можна використовувати у будь-якій країні, що використовує і визнає аналогічний документ.


Кожному COVID-сертифікату присвоюється унікальний електронний ідентифікатор та формується QR-код. Документ видається за запитом у порталі або додатку "Дія", електронна версія має однакову юридичну силу з паспортом, виданим у паперовій формі.

Підстави для видачі сертифіката

COVID-сертифікат формується на підставі інформації, що міститься і надходить з центральної бази даних, Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

COVID-паспорт формується на підставі внесених у центральну базу даних відомостях про вакцинацію від коронавирусу. Також підставою для отримання документа є:


тестування методом ПЛР на COVID-19;


факт одужання від COVID-19.


Уповноваженою установою, що формує і засвідчує документ, є державне підприємство "Дія".

Термін дії COVID-сертифікатів

Для сертифікатів визначені наступні терміни дії:


Вакцинація – 180 днів з дня введення останньої дози відповідно до протоколу вакцинації від COVID-19.


Тестування методом ПЛР – 72 години, починаючи від моменту забору матеріалів для аналізу.


Одужання – 180 днів від дати забору матеріалу для ПЛР-тесту, який показав позитивний результат на COVID-19.


Зазначені строки однакові для всіх видів паспортів, за винятком Міжнародного, в якому в поточному документі визначено тільки термін після одужання. Ймовірно, це технічна помилка, яка буде виправлена ​​протягом місяця – терміну, відведеного для затвердження зразка паспорта.

Що ці правила означають для українців

Найбільш важливим у постанові Кабінету Міністрів є, звичайно, термін дії паспорта. При плануванні поїздок в інші країни – найбільш частої причини отримання COVID-сертифіката, тепер доведеться враховувати, що скористатися документом для міжнародних поїздок можна буде тільки в період 72 години або 180 днів, навіть після вакцинації.

Варіанти дії по закінчення цього терміну у документі не вказані. Імовірно вони можуть включати:


Безпосередньо перед кожною поїздкою, як і раніше, здавати ПЛР-тест.


Захворіти на коронавірус і обов'язково зафіксувати цей факт, здавши ПЛР-тест.


Пройти повторну вакцинацію.


Кожен з варіантів доведеться оплачувати:


ПЛР-тест – від 700 до 1000+ грн в залежності від лабораторії, при цьому хвороба дозволить сформувати сертифікат ще на пів року, хоча може спричинити додаткові витрати на ліки та мати непередбачуваний результат.


Повторна вакцинація – ціна невідома, оскільки послуги по платній вакцинації в Україні поки недоступні. Однак імовірність безкоштовної вакцинації через бажання отримати повторний COVID-сертифікат близька до нуля.


Ти ще не підписаний на наш Telegram? Швиденько тисни!

Джерело: obozrevatel.com