Шокуючі кадри з лікарні: як лікарі тримають по кілька пацієнтів на одному кисневому балоні

Наступний наш матеріал дуже важкий для сприйняття. Складно було його знімати і так само складно визнавати безпорадність нашої влади і відчай наших лікарів. Далі ми говоримо фактично про повітря для інфікованих – про кисень. А він у боротьбі з коронавірусом подекуди важливіший за ліки. Без нього тяжкохворі просто задихаються. Але держава, як з’ясувалося, не в змозі забезпечити ним лікарні. Маємо неофіційну інформацію, що навіть у Києві подекуди на один кисневий концентрат – 4 людини. Тобто дихають пацієнти по черзі. Так у чому ж проблема?

Продажі кисню в Україні цього року стрімко зросли. За попередніми підрахунками, за останні три квартали сума договорів уже перевищила торішні продажі на 40%. В Україні нині є 16 компаній, які мають ліцензію на виробництво медичного кисню. Але за інформацією журналістів із програми Наші гроші, підприємств, які виробляють кисень, насправді лише 6. Чи можуть вони виробляти більше? Можуть. Але для того, щоб забезпечити лікарні, їм потрібна тара - кисневі балони… Далі шокуючі кадри з українських лікарень.

Після робочої зміни у COVID-відділенні – на допит. Лікарка-інфекціоністка Ольга Кобевко розповіла про брак кисню у Чернівецькій обласній лікарні. І після цього стала фігуранткою розслідувань.

Лікарка показує лікарню: "Це палата інтенсивної терапії. От кисень підведений через "Моршинську". Тут пацієнти, тому знімаю обережно. Розводка кисню – це чотири точки, які тут є. Йде от сюди. От вона заходить у палату і все. Підведена, але не приєднана".


Саморобний кисневий апарат5 канал / Час. Підсумки тижня

Кисневих точок, які вкрай необхідні важкохворим на COVID-19 – замало. Дійшло до того, що родичі пацієнтів змушені привозити до лікарні балони з киснем.

Ольга Кобевко розповідає: "У нас люди були, які дихали одним концентратором на двох. Вони міняли кожних пів години. Це жахливі речі, які ми спостерігаємо пів року. І ми не маємо ніякого впливу і керівництво нас не чує, а люди задихаються".

Цього разу керівництво почуло. Але замість допомоги, чиновники написали заяви до поліції та Служби безпеки.

Наталія Гусак, заступниця голови Чернівецької ОДА, говорить: "Перевірити той факт, що у нас пацієнти приходять у інфекційні відділення з власними кисневими балонами. Хочу знати, хто змушує таке робити, щоб понесли відповідальність".

Після розголосу у області заметушилися. До лікарні привезли додаткові кисневі концентратори. А точки з киснем таки почали підводити до інших пацієнтських ліжок.


Кисневий апарат5 канал / Час. Підсумки тижня

Ольга Кобевко каже: "Зрозуміли, що нас можуть пресувати, нас можуть пригнічувати, нам можуть шкодити у роботі. Тому ніхто тепер не хоче говорити в голос щось проти влади".

А говорити є про що. Кисню – замало. І така ситуація не лише у Чернівцях. Кисень потрібен 80% пацієнтів у лікарнях. Такі дані МОЗ. Проте медзаклади до такого не готові. Наприклад, у деяких регіонах лікарні забезпечені киснем лише на половину. Йдеться Кіровоградську, Закарпатську, Вінницьку, Хмельницьку, Полтавську та Житомирську область.


Запезпеченість "ковідних лікарень" киснем5 канал / Час. Підсумки тижня

У Павлограді на Дніпропетровщині пацієнти задихаються у чергах на кисневі апарати.

Тамара Кобець дружина пацієнта, каже: "Сказали: "Шукайте оксигенатор. Тому що я не можу у бабусі його забрати і віддати вашому чоловікові". Їх не вистачає нікому і замість того, щоб дихати дві години, йому давали пів години. Тому що потрібно наступному".

А це вже рівненська лікарня. Пан Андрій коронавірус поборов. Однак хвороба дала ускладнення. Дихати самостійно чоловік не може. Щохвилини пацієнтові потрібно 50 літрів кисню.

Чоловік розповідає: "Відчуття такі, що не дай боже нікому у цій масці, але це спасіння".


Пацієнт на кисневому апараті5 канал / Час. Підсумки тижня

У Рівненській міській лікарні кисню потребують близько двох сотень ковід-пацієнтів.

Головний лікар рівненської міської лікарні Євген Кучерук каже: "Ми не розраховували на таку кількість пацієнтів, у нас 138 кисневих точок. Як ми повністю запускаємо їх, тиск падає".

На тиждень Рівненська лікарня використовує 16 тонн рідкого кисню.

Нам потрібна або ще одна киснева бочка, або ще одна киснева станція, яка буде робити кисень з повітря. а це потребує часу, фінансів і спеціалістів, яких зараз у розпал ковіду не так багато", – говорить Ігор Дундюк, заступник головного лікаря Рівненської міської лікарні.

Пандемія коронавірусу в Україні далеко не перший місяць. Що за цей час зробила влада, аби забезпечити лікарні киснем?

Керівниця волонтерського проекту "Корпорація монстрів" Катерина Ножевнікова каже: "Час був згаяний. От зараз деякі лікарні роблять розведення... Починають ставити кисневі станції. І це як мінімум займає 2-3 місяці. Як би радісно не рапортували, що все це можна зробити швидко".

Хворим бракує повітря, тобто кисню. В уряді нарешті це зрозуміли. Наприкінці жовтня почали виділяти кошти областям на переобладнання медзакладів. Та чи дійдуть ці гроші до ось таких лікарень у районах.

Коломийська "районка". Усі кисневі точки зайняті. Легших пацієнтів відправляють лікуватися додому, аби звільнити ліжка. Урядові гроші на додатковий кисень отримали, але їх замало.

Віктор Бойко медичний директор Коломийської центральної районної лікарні, говорить: "Ми отримали більше 80% тієї суми, яка нам потрібна. Але ми отримуємо також фінансування по роботі з COVID-19, тому там є кошти, що передбачені не тільки на зарплату. Але і які передбачені на придбання медикаментів, на розхідні матеріали".

Лікарі вже замовили додаткові кисневі концентратори. Через великий попит чекатимуть на них більше тижня. Лікарня встановила додатковий резервуар для кисню і прокладає труби до палат. Проте коли завершать роботи не знають – не вистачає спеціальних деталей. Тим часом хворих у районі з кожним днем все більше.

І не лише у Коломиї. Романівська лікарня, Житомирщина. Пацієнти з підозрою на ковід чекають на результати тестів. Цей медзаклад почав приймати хворих лише з середини жовтня, а ліжка вже майже закінчилися. Кисень тут використовують у балонах.

"Не вистачає! І їх, на жаль, ніде не можна закупити", – констатує лікар Романівської лікарні Олег Пащинський.

Ситуація критична. Грошей на додатковий кисень лікарня не отримала. Чиновники лише роздають обіцянки.

"Ми це питання тримаємо на контролі", – говорить Наталія Остапченко, заступниця голови Житомирської ОДА.

Із відчаю лікарі попросили допомоги і всіх небайдужих. Про проблему повідомили у соціальних мережах. Результат не забарився. Одразу після публікації до лікарні привезли 7 балонів з киснем. Це тижневий запас для одного пацієнта.


Балони з киснем5 канал / Час. Підсумки тижня

Близько десятка підприємств в Україні виробляють кисень. Чи вистачить їм потужностей, аби забезпечити лікарні? А потреби деяких вже зросли вдесятеро. І це ще не межа, бо до піку захворюваності, за даними МОЗ, Україна не досягла.

"Не витримує ні техніка, не вистачає ні людей, бо ніхто на таке не розраховував", – зауважує директор фірми "Львівкисень" Ярослав Гром.

582 мільйони гривень на кисень для лікарень виділив уряд. Кабмін прозвітував: кошти уже на рахунках лікарень. З усіма запитаннями тепер до влади на місцях і до самих медзакладів, кажуть урядовці.

"У нас має бути понад 42 тисячі ліжок з підключеним киснем", – сказав Віктор Ляшко, головний санітарний лікар України.

Однак реальність геть інша. Киснем забезпечена лише половина ліжок. Тобто 20 тисяч. І найближчими тижнями ситуація вряд чи змінитися. Лікарні просто не встигають закупити необхідні техніку і переобладнати палати.

"Допоможіть нам, бо медицина не витримає, якщо всі зразу захворієте", – каже головний лікар рівненської ЦМЛ Євген Кучерук. 

Сергій Барбу, Богдан Танасійчук, "Підсумки тижня"

Джерело: 5.ua