Фейки про коронавірус: як відрізнити правду від вигадки

Коли ми залишаємося вдома, то з'являється більше часу гуляти соцмережами й читати новини на сайтах. А там можна на таке натрапити, що не вкладається в голові. Пригадуєте, з вертольотів запустять дезінфекцію, зачиняйте вікна. Або патрулі відловлюють дітей. Тут Росія традиційно звинувачує в усьому американців, мовляв, вони запустили вірус. З іншого боку, китайці голосять, що вірус у Вухань завезли ще торік, і теж американці, а саме  військові. Ну й, звісно, вишня на торті – обов’язково знайдеться той, хто розкаже, як вилікувати коронавірус імбиром із лимоном.
Доки світ потерпає від коронавірусу, інформаційний простір – від епідемії фейків про нього. COVID-19 став об’єктом маніпуляцій і брехні. Під загрозою не лише ваші легені, а й здоровий глузд. Найбільше брехні про COVID-19 звучить від Росії, стверджують у Євросоюзі. Докази зібрала Європейська служба зовнішньополітичної діяльності. Щонайменше півтори сотні неправдивих новин про коронавірус за три місяці. Кампанію з дезінформації проводять прокремлівські медіа. Коронавірус – це секретна біологічна зброя США або НАТО – така найпопулярніша вигадка Москви. Хворобу буцімто спеціально вивели в таємних лабораторіях, а потім заразили нею Китай. Ще одна теорія змови, яку придумав Кремль – COVID-19 до Євросоюзу завезли мігранти, а тому його стрімко розносять саме біженці. Російські медіа також активно поширюють фейки про існування вакцини від коронавірусу й запровадження масового щеплення у країнах ЄС. Не гребує Кремль і наклепами. Російські ЗМІ не втрачають нагоди показати, що Європа абсолютно не готова до раптової кризи. А тому може покладатися лише на допомогу Росії або ж Китаю. Буцімто тільки вони рятують регіон від пандемії. Мета пропагандистів проста – залякати населення й посіяти паніку. У Брюсселі підозрюють, за допомогою фейків Кремль хоче підірвати довіру європейців до систем охорони здоров'я, влади Євросоюзу та міжнародних організацій.
Брюссель, Бельгія5 канал / Час. Підсумки тижня
"Довіряйте державним органам охорони здоров’я. Довіряйте Всесвітній організації охорони здоров’я. Довіряйте авторитетним медіа з чесною репутацією. Дезінформація може коштувати вам життя", – зазначила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Слідами Росії йде й Китай. Він не лише поширює фейки, написані Москвою, а й складає власні. Так, низка провладних китайських ЗМІ поширили інформацію, що коронавірус до Вуханю завезли американські армійці ще у жовтні 2019-го. Тоді у Китаї відбувалися Всесвітні військові ігри. Повідомлення хутко розлетілося по всьому світу. Допис поширили понад 7 тисяч користувачів соцмережі, зокрема й китайські посольства. Влада Китаю суворо контролює будь-яке висвітлення подій, пов’язаних із коронавірусом. Масмедіа забороняють критикувати Комуністичну партію. Навпаки – вимагають хвалити успіхи уряду й лідера – Сі Цзінь Піня – у подоланні недуги й оперативному стримуванні вірусу. Вашингтон у казки Пекіна не вірить.
Вухань, Китай5 канал / Час. Підсумки тижня "На початку епідемії, коли вже було зрозуміло, що це серйозна проблема, Китай це знав. Він був першою країною, яка усвідомила, чим світові загрожує цей вірус. Але постійно відмовлявся ділитися інформацією з іншими державами. Зараз не час для звинувачень, слід розв’язувати глобальну проблему. Але кожна з країн "Великої сімки" чудово знає, яку дезінформаційну кампанію проводить Комуністична партія Китаю, щоби відвернути увагу від того, що трапилося насправді", – заявив державний секретар США Майк Помпео. Офіційні дані про кількість заражених і померлих у Китаї – сфальсифіковані, твердить американська розвідка. Від початку пандемії Пекін повідомив про майже 82 тисячі інфікованих та понад 3 300 жертв. Утім насправді летальних випадків – близько 40 тисяч – переконані в ЦРУ. Доказ цьому – величезна кількість урн для поховання, яку отримали ритуальні служби у Вухані, а також черги родичів, які чекають, аби забрати прах – повідомляє видання Bloomberg. Пекін усі закиди спростовує.
Китай5 канал / Час. Підсумки тижня
"Китай неодноразово повторював: походження коронавірусу – серйозне наукове питання. Всесвітня організація охорони здоров’я та вся міжнародна спільнота чітко заперечила зв’язок вірусу з конкретною країною чи регіоном, а також образи й засудження з ним пов’язані", – наголосив речник Міністерства закордонних справ Китаю Ґен Шуан.
Інформаційні віруси дісталися й України. За період дії карантину Служба безпеки викрила близько сотні осіб, які поширювали фейки у соцмережах. Одні ловили українців на гачок лікувальними рецептами з імбиру, лимона або соди.  Інші – радили закривати вночі вікна, аби вберегтися від хімікатів, які розпилюватимуть вертольоти. Або ж вимикати ґаджети, щоб не схопити дозу опромінення з космосу. Американське НАСА просить попередити всіх, що у зв’язку з епідемією з космосу будуть опромінювати планету. Прохання всім, хто має комп’ютер, телефон тощо, все вимкнути і біля себе не тримати. Утім найнебезпечніші фейки спрямовані проти української влади, армії та системи охорони здоров’я.
Китай5 канал / Час. Підсумки тижня Такі вкиди мають на меті показати Україну, як державу-невдаху, розбурхати панічні настрої у суспільстві – твердить експерт з інформаційних воєн Дмитро Золотухін. Ще будучи заступником міністра інформполітики, він добре вивчив російську пропаганду. А нещодавно натрапив в одній із груп на чергову брехню про жахливий стан українських лікарень. Автор публікації виставив світлину з ліжками в коридорах та обдертими стінами. Мовляв, такі умови нині у вітчизняних шпиталях, тож епідемію COVID-19 Україні не пережити. Допис зібрав 40 тисяч лайків. Усього за 3 хвилини фахівець з’ясував: публікація – підробка. Фотографія насправді ще 2017 року, а лікарня на ній – російська.
"Російські спецслужби продовжують розповсюджувати наративи про failed state для того, щоби дестабілізувати ситуацію в Україні якнайбільше. Породити тут паніку і здійснювати тиск на політичне керівництво країни, щоб воно скоріше йшло на умови Кремля, наприклад, щодо Мінських домовленостей чи щодо якихось інших питань", – зазначив Золотухін.
Інформаційні віруси не менш небезпечні, ніж біологічні, і можуть коштувати людям життя, застерігають фахівці. Щоби протидіяти фейкам про епідемію, уряд Британії створив групу швидкого реагування. А США й Південна Африка тюремне покарання за поширення панічних настроїв. Натомість Дмитро Золотухін переконаний: найефективніша боротьба з фейками – це належна комунікація влади з народом та медіаграмотність громадян. Щоби не стати жертвою пропагандистів, українцям радить: "Шукайте офіційні й авторитетні джерела, яким ви довіряєте. Друге, слідкуйте за своїми емоціями. Завжди поширення фейків ґрунтується на емоціях. Якщо ви бачите, що певний призив або месидж викликає у вас якусь емоцію поділитися або висловити незгоду, або добитися справедливості, знайте, що в цій інформації може бути закладена маніпуляція", – наголосив Золотухін. Христина Катарина, Василь Дендін, Микола Довгий, "Час. Підсумки тижня" Джерело: 5.ua