Теплий Олекса – день рибалок, бджіл та капусти: прикмети, звичаї, повір'я наших предків

Він народився в забезпеченій сім'ї, і всі пророкували йому багате і безтурботне життя. Однак Олексій у певний момент, увірувавши в Бога, вирішив присвятити себе служінню Йому. За день до власного весілля він утік із дому і довгі роки провів у молитвах і добрих справах, харчуючись тільки милостинею. Через деякий час він повернувся додому і жив там в комірчині, оскільки батьки його не впізнали і всі роки продовжували оплакувати свого сина.

За народними переказами, у цей день приходить справжнє тепло, тому його друга назва – Теплого Олекси.

Теплий Олекса – покровитель рибалок та мисливців



  • У цей день, вірили наші предки, особливо обережними треба бути молодим батькам. Якщо в будинку було немовля, то їм не можна давати в борг ні хліб, ні сіль – щоб не віддати щасливу долю дитини.



    За стародавнім народним віруванням, невеличка пташка вівсянка вперше співає свою пісню в день Теплого Олекси, незважаючи на будь-яку погоду, а щука лід хвостом розбиває в цей день.



    Рибалки святкують цей день, сподіваючись на добрі лови, бо хто не шанує святого Олексія, чоловіка Божого, тому риба на руку не піде.



    Мисливці вважають, що в день Теплого Олекси ведмеді покидають своє лігво і йдуть шукати поживи, а лисиці – переселяються зі старих нір у нові.



    У деяких селах на Теплого Олекси жінки якраз висаджували капусту. Вважається, що посаджені у цей день овочі дадуть найкращий урожай.



    Народ вважав, що саме цього дня ворон купає власних діточок, благословляє їх і відпускає "в люд", на самостійне життя.



    Найчастіше 30 березня люди виносили на вулицю для загартовування картоплю, приготовану для посадки, та ремонтували садовий і городній інвентар. Сіяти, садити, скопувати грядки на Теплого Олекси не радили.



    Цього дня наші предки намагалися переробити всю домашню роботу, а ввечері збиралися разом за сімейним столом – проводити зиму.


РибалкаINTERMARIUM

"Бджоли, готуйтесь, бо прийшла пора"

Якщо цього дня погода вже тепла, сніг зійшов, то пасічник виносить вулики з бджільника, замовляє бджіл, щоб інших хазяїв не шукали, молиться, щоб Бог послав гарне літо й, відповідно, багато меду, тоді розкриває дверцята, і бджоли роблять перший обліт.

Кропить їх освяченою на Стрітення водою, промовляючи: "Теплий Олекса випускає бджіл на весну".

Якщо ж сніг не зійшов, морози досить сильні, то пасічник іде в бджільник, торкає рукою вулики і каже: "Нуте ви, бджоли, готуйтесь, бо прийшла пора. Йдіть, не лінуйтесь, приносьте густі меди і рівні воски, і часті рої Господу Богу на офіру, а господареві на пожиток".

Крім того, пасічник молиться, щоб Бог послав "медове" літо, читає молитву і святому Олексієві, щоб той захищав бджіл від лиха і всякої напасті.


Українціabout-ukraine.com

Що дівчатам робити на Теплого Олекси, щоб долю мати?

Жінки, дівчата і діти йшли закликати весну. Брали полотно, виходили в поле, вклонялися на всі боки і, повернувшись до сходу сонця, промовляли: "Ось тобі, весна-мати, нова обновка!".

У цей час журавлі повертаються з вирію.

Діти кидали перед журавлями на землю червоний пояс або хустку, щоб ці птахи далі не летіли, а кружляли над тим місцем, де пояс лежить, і вигукували: "Колесом, колесом – над червоним поясом!", "Журавлі, журавлі, я вам перейду дорогу!". Цей звичай має назву – "перев'язування дороги червоним поясом".



  • Дівчата зав'язували вузли на хустці або поясі і кидали на землю поперед журавлів, щоб вони побачили. Повір'я каже, що журавлі далі не полетять, а покружляють та й сядуть на хату. Зруйнувати журавлине гніздо – великий гріх, оскільки журавель – небесний птах.



    Дівчата колись вірили в те, що як на Теплого Олекси подарувати жебракові сорочку, то не забаряться старости. Вони шили й вишивали потай від матерів і, входячи в церкву, вручали біднякам дарунки.



    А ще напередодні Теплого Олекси йшли ввечері на леваду, де росла стара верба, та із заплющеними очима виламували гілочку. Якщо вона виявлялася рівною і довгою, майбутній чоловік буде високим і струнким. Ту гілочку вдома освячували і у церкві намагалися торкнутися нею хлопця, який подобається. Якщо вдавалося дрібочку верби кинути йому в їжу або підкласти під подушку, неодмінно засватає.

Прикмети, якими жили наші предки на Теплого Олекси



  • Якщо до 30 березня не з'являться шпаки, то попереду погана погода.



    Теплий день віщує урожайний рік на хліб і багаті рої.



    Якщо ранок ясний, рої будуть виходити вранці, а якщо вечір ясний то ввечері.



    Якщо прохолодно – це до затяжної весни.



    Багато талої води – буде не тільки хороший сінокіс, а й багатий урожай.



    Не можна в сани в цей день сідати, оскільки бажання і мрії повз пройдуть чи не збудуться.



    Маленькі струмочки течуть 30 березня – худобі не вистачатиме корму і сінокіс буде не дуже вдалим.



    Гуси летять високо – чекай снігопаду.



    Якщо пряжу в цей день покласти у відкриту водойму, то вона буде міцною і білою.



    На ліщині сережки з'явилися – значить, зимі кінець, можна садити мак, редиску, квіти.



    Якщо сплести 30 березня сітку і рушити з нею на риболовлю, то весь рік риба добре ловиться буде.



    Після Олексія можна ячмінь сіяти.



    На Олексія полювання буде вдалим.


КонваліяDepositphotos Джерело: 5.ua