Без ЖЕКів. Їх з нового року повністю ліквідували у Львові, а всі багатоповерхівки списали з комунального балансу.
Уже три роки одна зі львівських багатоповерхівок – нічийна, після того, як збанкрутував кооператив, який її обслуговував, а мешканці не платять квартплату. Жителі самі прибирають під'їзд і прибудинкову територію.
"Ми давно вже ніде не прикріплені. Бездомні. Тільки на відміну від бомжів – є, де переночувати. Довелося здавати з ЖЕКу довідку, а ЖЕКу немає. І так я бігала туди-сюди всюди й нічого не добилася," – ділиться львів'янка Ірина Колісниченко.
Створити ОСББ мешканці не зважилися і попросилися до комунальної керуючої компанії, яка працює в сусідньому районі. І та – погодилася, тому що територіальна приналежність будинку більше не важлива.
Зараз у львівських ЖЕКах – гаряча пора – проводять термінову інвентаризацію всього житлового фонду. Оцінюють стан будинків, оглядають горища і підвали.
До 1 січня ЖЕКи мали списати всі будинки зі свого балансу, такі будуть ліквідовані. Але майже всі провели реорганізацію і стали комунальними керуючими. На ділі – просто змінили вивіски і піднімуть тариф, але – переконують – не за свої послуги, – а тому що зросла мінімальна зарплата.
"Взагалі виконання робіт не змінилося, а додалося тільки відповідальності. Тому що ЛКП обслуговує 896 будинків. А штат практично залишився колишній. Щоб обслужити таку кількість народу, то треба дуже-дуже плідно працювати всім працівникам ЛКП, що поки нам вдається", – говорить Валерій Таракулов, директор комунальної керуючої компанії.
Обрати керуючого – комунального чи приватного, – або ж створити ОСББ – городяни мають до 1 березня. Інакше, можуть не розраховувати на підтримку з міського бюджету, а керуючого будинку їм призначить міська рада.
"Цей рік є перехідним. І на цей рік передбачені кошти і в загальному фонді, і в бюджеті для розвитку та ремонту будинків, але будуть ремонтувати ті будинки, які найбільше потребують ремонту. Це перше питання, і друге питання – однаково мешканці мусять обрати форму управління", – говорить Ірина Маруняк, директор департаменту житлового господарства Львівської міської ради.
А вже з 2020-го ремонти будинків з бюджету Львова будуть фінансувати тільки за конкретними програмами і – якщо мешканці скидаються грошима – оплачують не менше третини витрат.
Джерело: segodnya.ua