Експерт розповів, як Росія нівелювала ідею Східного партнерства

Росія має опосередкований вплив на Східне партнерство через Брюссель, який остерігається перетворити ініціативу в "подразник" Москви, і через окремі країни-партнери - Білорусь і Вірменію. Про це в коментарі "Сегодня" сказав Віталій Мартинюк, керівник міжнародних програм Центру глобалістики "Стратегія ХХI".

"Не виключено, що негативна позиція Кремля стала одним з факторів, який нівелював початкову ідею цієї ініціативи. У Польщі та Швеції, які стали ініціаторами Східного партнерства, спочатку говорили про Східноєвропейський союз, як відповідь на запропонований раніше Францією новий формат на Півдні - Союз для Середземномор'я. Зрештою, ЄС відмовився від ідеї створити союз і на Сході, обмежившись партнерством", - сказав він.

За словами експерта, так виник дисбаланс в Європейській політиці сусідства, коли на Півдні був створений союз, а на сході - тільки партнерство, яке нікого ні до чого не зобов'язувало.

"Слід зазначити, що дебати про Східне партнерство відбувалися на тлі результатів російсько-грузинської війни серпня 2008 і окупації РФ частини грузинської території. Головуюча в той час в ЄС Франція доклала зусиль для зупинки подальшого просування російських військ углиб території Грузії, але досягнуті мирні домовленості не вирішили жодного питання, а також заклали основи для подальшої сепарації окупованих територій, адже Росія їх так і не виконала", - сказав він.

Тобто, як зазначив Віталій Мартинюк, на момент створення Східного партнерства чотири з шести країн-партнерів мали на своїх територіях неврегульовані конфлікти і навіть окуповані території.

"На сьогодні ще й Україна постраждала від російської агресії, а частина української території знаходиться під російською окупацією, що свідчить про невиправдано низький рівень уваги до питань безпеки в рамках Східного партнерства. Тому знову виникає питання диференціації та посилення безпеки співробітництва для країн-партнерів, які до цього прагнуть – створення так званого PESCO для Східного партнерства. Зрозуміло, що Росія буде категорично протидіяти таким ініціативам, але без рішучих дій, в першу чергу з боку ЄС, шанси Східного партнерства стати простором стабільності, безпеки і процвітання низькі", – вважає експерт.

Раніше ми писали про саміт Східного партнерства: підсумки для України і що залишилося за кадром.

Як відомо, десять років тому на установчому саміті в Празі країни-члени Євросоюзу дали старт проекту Східне партнерство - ініціативі, завдяки якій Україна, Грузія і Молдова підписали Угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі (DCFTA), і отримали безвіз. Але з політичної точки зору до членства в ЄС Східне партнерство нас так і не наблизило.

Джерело: segodnya.ua