Жартівливий індикатор і неправильні висновки: про що говорить "індекс БігМака" з доларом по 9 гривень

До "індексом Біг Мака", який вже котрий рік поспіль демонструє недооціненість української гривні , не варто ставитися серйозно. Про це сайту "Сегодня" розповіли опитані експерти. За словами фахівців, це умовний індекс, виходячи з якого можна міркувати про зарплату, купівельну спроможність українців і курс гривні. Але реальної ситуації "індекс БігМака" все ж не демонструє.

Так, екс-міністр економіки України Віктор Суслов вважає цей індекс жартівливим і абсолютно відірваним від економічних реалій в країні.

"Індекс БігМака" – це жартівливий індекс, економічно він не виправданий абсолютно. Це просто визначають вартість БігМака в різних країнах. "Індекс БігМака" для України взагалі не прийнятний – БігМаками наше населення не харчується. Це жартівливий індекс, він не потребує коментаря економіста", – вважає Суслов.

А ось експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що "індекс БігМака" міг би бути корисним, якщо б вираховувався інакше і показував різницю в доходах між українцями і громадянами інших країн.

"Ми повинні чітко розуміти, що все-таки існує різниця у вартості продуктів харчування, пов'язана з дуже низьким рівнем доходів. Ціна БігМака в Україні значно нижча за європейську. Так, дійсно, БігМак в Україні на 30% дешевше, але у нас і зарплати на порядок нижчі за європейські. Тут більш інформативною була інша цифра – скільки цих бутербродів може придбати громадянин тієї чи іншої країни. І тут ми побачимо інші співвідношення. Я б не був таким категоричним з приводу цих цифр. Я не вважаю, що вони повністю коректні, тому що вони не демонструють співвідношення доходів між нами і європейськими країнами", – говорить Пендзин.

  • "Індекс Біг Мака" журнал The Economist розраховує з 1986 р на основі ціни бутерброда в різних країнах. За основу береться вартість БігМака в США і вважається, що в нацвалюті будь-якої країни він в перерахунку на долари повинен коштувати стільки ж. Якщо коштує більше – валюта нібито переоцінена до долара, менше – недооцінена.

У свою чергу, економічний експерт Олександр Охріменко зазначає, що, незважаючи на свою умовність, індекс все ж демонструє різницю в доходах між жителями України, Європи і США.

"Це не чіткий індикатор, він є досить умовним. Але все ж цей індекс показує, скільки зарплати не доплачують українцям, наскільки більше американець заробляє. Це не точно, але наочно. Гривня надмірно девальвована, зарплата низька і купівельна спроможність теж низька", – пояснює Охріменко сайту "Сегодня".

І все ж в цілому "індекс БігМака" не відображає реальної ринкової ситуації, підкреслює аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко.

"Виправданість даного індексу порівнянна з зіставленням цін на картоплю і виведенням від цього курсу національної валюти. Він не відображає реальної ринкової ситуації в економіці, а просто оцінює вартість товарів в тих чи інших регіонах. Так, для слабких економік, в яких вартість життя дешевше, курс завжди буде знаходиться на більш низьких значеннях, а для більш розвинених економік індекс завжди буде вище середніх значень курсу валюти (Швейцарія, Швеція). Іншими словами, індекс оцінює вартість життя відносно США, але не сам реальний курс", – пояснює Пархоменко сайту "Сегодня".

Аналітик закликав українців не орієнтуватися на курс 9 грн/дол., Так як він є абсолютно неможливим в нинішніх реаліях.

"Курс на рівні 9 гривень за долар абсолютно не виправданий на даний момент. Навіть якщо економіка зросте вдвічі, очікувати такого курсу не варто. Максимально граничне значення для курсу в найближчий часовий період варто очікувати на позначках в 25 гривень за долар і не більше того", – прогнозує Пархоменко.

Погоджується з колегою і керівник відділу аналітики ГК Forex Club Микола Івченко.

"Індекс БігМака" " відображає лише вартість певного набору товарів і послуг в країні. Він не відображає стан торгового балансу країни, а також балансу припливу/відтоку інвестицій з країни – а саме ці складові в основному визначають курс національної валюти по відношенню до долара США. Тобто, "індекс БігМака" відображає лише частину економічного життя країни і на його базі робити повноцінну оцінку вартості валюти – необґрунтовано", – говорить Івченко.

Джерело: segodnya.ua