У "Нафтогазі" пояснили, як по Україні вдарить відмова від рішень Стокгольмського арбітражу

НАК "Нафтогаз України" заявив, що "відновлення балансу інтересів", якого від української компанії вимагає російський монополіст "Газпром" у ході переговорів по транзиту газу, можливо тільки на підставі рішення Стокгольмського арбітражу. Про це повідомляє виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко в Facebook.

Як зазначив Вітренко, "питання" балансу у відносинах "вже були розглянуті таким чином, який визначений контрактом (діючий контракт на транзит російського газу по території України, – ред.) – в міжнародному арбітражі ... Зараз не існує будь-яких законних підстав для" Газпрому "не виконувати його рішення".

"Що таке" відновлення балансу інтересів "? Теж все чітко. Газпром офіційно заявляє, що рішення арбітражу порушило цей" баланс у відносинах ". Тобто українській стороні потрібно відмовитися від перемоги в арбітражі", – зазначив він.

За словами Вітренка, без перемоги в арбітражі за контрактом на поставку газу і контракту за транзит сьогодні українці повинні були б заплатити Газпрому більше 73 млрд дол за зобов'язаннями "бери або плати" за 2012-2018 роки та близько 4 млрд дол за газ, поставлений у 2014-2015 роках.

"Ми повинні були б купувати газ у Газпрому за ціною вище, ніж ми купуємо газ з Європи. При цьому в 2019 році на базі" бери або плати "ми повинні були б заплатити за газ на 11 млрд дол більше (або в 5,5 рази більше) за отриману транзитну виручку. І ми не могли б вимагати доплати 2.7 млрд дол за транзит ", – зазначив він.

За словами Вітренка, фактом також є те, що Росія хоче, щоб плата Україні за транзит була лише відносно невеликою знижкою від плати за російський газ, який повинна купувати Україна. Тобто Україна повинна платити Росії за газ у шість разів більше, ніж Україна отримує за транзит. Гроші повинні йти з України в Росію, а не навпаки. Це і є прийнятним "балансом у відносинах" для Росії, який вони хочуть відновити.

У цьому, на думку Вітренка, для Росії суть укладених контрактів на 2009 – 2019 рік: в середньому Росія повинна отримувати на 12 млрд дол на рік більше за газ, ніж платити за транзит (без знижок на газ і поступок по "бери або плати" , які потрібно окремо просити у Путіна в обмін на суверенітет України). Це майже 10 відсотків українського ВВП.

"Якби ми не порушили" цей баланс у відносинах ", то зараз би в Україні було б значне падіння ВВП, а не зростання. Переконаний, що в Європі переважно розуміють неприйнятність цих вимог з боку Росії. Але для того, щоб тристоронні" переговори "тривали, абстрагуються від цих чітких вимог Газпрому", – підсумував Вітренко.

Джерело: segodnya.ua