Лукашенко може залишитись без влади через Путіна: експерти вказали на підступний сценарій

Вже давно ходять розмови, що президент РФ Володимир Путін незадоволений білоруським лідером Олександром Лукашенком і незалежністю Білорусі, а тепер він може розіграти варіант і вбити кількох зайців відразу: приєднати сусіда до Росії, прибрати від влади Лукашенка і продовжити свій президентський термін в Росії після 2024 року.

Варто відзначити, що економічні претензії Москви, судячи з усього, не так сильно турбують Лукашенка, як можливі політичні наслідки поступок. У Кремля є в запасі варіант, як "продовжити" Путіна на президентській посаді.

"Все це пов'язано з 2024 роком. Мені особисто говорив Володимир Рижков (російський опозиціонер, - ред.), що серед сценаріїв, яким чином Путіну залишитися при владі після 2014 року, не порушуючи при цьому законодавства, активно розглядається "білоруський". Росія і Білорусь об'єднуються в одну державу, приймається нова Конституція і, відповідно Путін знову стає президентом. Це сценарій, аналогічний тому, який свого часу реалізував Мілошевич", - сказав в коментарі сайту "Сегодня" глава правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

За його припущенням, можливо, Росія почала більш активно зондувати грунт в Білорусі, можливо до Лукашенка дійшли витоки з Кремля про серйозність намірів реалізувати саме такий сценарій переобрання Путіна. Як би там не було, президент Білорусі серйозно стривожився - саме цим пояснюється його жорстка риторика.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

  • "Начебто воювали разом проти Німеччини": Лукашенко і Путін посперечалися про ціну на газ (відео)

"Росія буде контролювати політичну ситуацію в Білорусі, тільки якщо змусить Лукашенка приватизувати НПЗ, деякі машинобудівні, хімічні заводи - то, що є основою економіки країни. У такому випадку питання політичної інтеграції стане формальністю", - пояснив сайту "Сегодня" керівник Центру проблем РФ Національного інституту стратегічних досліджень Петро Бурковський.

В свою чергу, експерт програми "Міжнародна і внутрішня політика" Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич нам розповів, що ризики для білоруського президента є навіть, якщо мова йде не про поглинання Білорусі Росією і злиття в єдину державу, а лише про поглиблення відносин в рамках Союзу Росії і Білорусі.

"Лукашенко розуміє, що Москва на сьогодні на сьогодні не має достатньо структурованих політичних сил в Білорусі, щоб провести транзит влади від нього до людини, яка більше б влаштовувала Кремль. Але він також розуміє, що якщо він здасть економіку під вплив Росії, то питання транзиту влади іншій людині - це питання часу", - сказав він.

За його словами, не виключено, що в наступному році, бажаючи знизити можливості Москви впливати на формування влади в Білорусі, Лукашенко ініціює проведення дострокових - або президентських або парламентських - виборів.

Більше читайте про російсько-білоруську кризу в матеріалі "Сегодня": "Лукашенко проти Путіна: чого боїться Мінськ і причому тут Китай".

Як повідомлялося, днями Лукашенко розкрив плани Москви щодо приєднання Білорусі. На його думку, під приводом "глибокої інтеграції" Москва хоче інкорпорувати Білорусь до складу Росії. "Я розумію ці натяки: отримаєте нафту, але давайте руйнуйте країну і вступайте до складу Росії".

Білоруський президент також жорстко висловився, що поділити країну на області і приєднати до РФ не вийде: "шантажувати нас, намагатися нахиляти, стати коліном на груди марно. Ми повинні йти до інтеграції в ім'я єднання наших народів. ... Якщо нас хочуть поділити на області і впихнути в Росію - цього не буде ніколи".

Джерело: segodnya.ua