Чорноземи втрачають свою родючість: експерти розповіли, які регіони в зоні ризику

За останні 20 років вміст гумусу в українських ґрунтах зменшився з 3,28% до 3,16%. При тому, що збільшення вмісту гумусу в грунті лише на 0,1% можливо протягом 25-30 років. Про це сайту "Сегодня" розповіли в ГУ "Інститут охорони ґрунтів України".

За даними відомства, найбільше постраждали ґрунти у Волинській, Полтавській, Хмельницькій та Харківській областях.

"Сьогодні 61,9% обстежених ґрунтів України характеризуються середнім і підвищеним вмістом гумусу, 15,4% - дуже низьким і низьким, і тільки 22,8% обстежених площ з високим і дуже високим вмістом гумусу. За останні 20 років ґрунти 12 областей значно втратили свою родючість, серед них найбільше - Волинська, Полтавська, Хмельницька та Харківська", - говорять в Інституті охорони ґрунтів України.

При цьому і зараз українські чорноземи продовжують втрачати свою родючість. І в більшій мірі це відбувається з вини фермерів, які недбало використовують ресурси ґрунту.

"На превеликий жаль, в Україні більшість товаровиробників порушують закони землеробства, максимально використовуючи природну родючість ґрунту для виробництва сільськогосподарської продукції, не думаючи про збереження ґрунтів і підвищення їх родючості. Як наслідок, за оцінками вчених, на сьогоднішній день більше 40% сільськогосподарських угідь деградували, і ці процеси дегуміфікації, підкислення і засолення, вітрової та водяної ерозії, порушення механічного складу тривають", - коментують у відомстві.

Як кажуть в Інституті охорони ґрунтів України, є традиційні методи збереження родючості ґрунтів, які не можна ігнорувати.

"Головним фактором підвищення родючості ґрунтів є органічне добриво, завдяки якому ґрунт збагачується гумусом, азотом, фосфором, калієм і іншими елементами живлення. Через зменшення поголів'я великої рогатої худоби, нестачу внесених органічних добрив слід замінювати внесенням соломи і кореневих залишків, зелених добрив і торфу. Крім того, варто проводити меліорацію земель, прискорено окультурювати малопродуктивні ґрунти", - розповідають в установі.

Джерело: segodnya.ua